کارت معافیت پزشکی قرمز
تاریخ : 1399/5/1       

یکی از شرایط معافیت از خدمت سربازی، دریافت معافیت اعصاب و روان یا به اصطلاح دریافت کارت قرمز سربازی است. برای این دسته از معافیت ها، تشخیص‌های پزشکی و مصاحبه‌های روانپزشکی متعدد به علاوه تحقیقات میدانی انجام می‌شود تا هرگونه شبهه‌ای را از بین ببرند. اما به هرحال افرادی هستند که می‌خواهند از این طریق، به سربازی نروند. در این مطلب چگونگی گرفتن معافیت اعصاب و روان، پیامد‌های آن و لیست اختلالاتی که بر مبنای آن‌ها معافیت اتفاق می‌افتد آورده شده است.
شروطی که سازمان نظام وظیفه برای معافیت اعصاب و روان وضع کرده به گونه ایست که بتواند افراد واجد شرایط حقیقی را از افرادی که قصد دور زدن قانون دارند تشخیص دهد. یکی از مهمترین پیش شرط‌های معافیت اعصاب و روان، تعدد بستری در بیمارستان‌های روانپزشکی، مصرف دارو‌های اعصاب و روان، اقدامات خودکشی و رفتار‌های ضد اجتماعی و ناهنجار است. سه مرحله برای تشخیص اختلالات روانی وجود دارد که شامل:

تایید توسط پزشک اولیه

تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی بیمارستان

تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی می‌باشد.مشمولان عزیز خدمت سربازی در این مقاله در خصوص کارت معافیت پزشکی قرمز مطالبی نوشته ایم و امیدوار هستیم این مقاله هم مورد رضایت و توجه همه شما دوستان قرار گیرد...عناوین مهم آمده :

چگونه می‌توانیم بیماری خود را اثبات کنیم؟

پیامد‌های کارت قرمز سربازی

 

 

,,,,,,,,,

 "سامانه مشاوره تلفنی صدای مشاور "

برای تماس از کل کشور کافیست با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره 9099071611

تماس از 8صبح تا 12شب

حتی ایام تعطیل

,,,,,,,,,

 

 

 

 

چگونه می‌توانیم بیماری خود را اثبات کنیم؟

بسیاری از افراد برای گرفتن معافیت اعصاب و روان حاضرند دست به کار‌های خطرناکی بزنند. مراحل طولانی تشخیص و حضور در مقابل روانشناسان و روانپزشکان خبره، امکان بیشتر جلوه دادن مشکل یا اظهار دروغ به بیماری روانی را می‌گیرد. تاریخچه زندگی و تحقیقات میدانی سازمان نظام وظیفه، یکی از مراحلی است که برای تشخیص وجود دارد. به دلیل اینکه اغلب اختلالات ریشه در کودکی و نوجوانی دارند، به نظر می‌رسد ابتلای ناگهانی به بیماری‌های روانی کمی مشکوک و غیر قابل باور است.

 

 

 

پیامد‌های کارت قرمز سربازی

معافیت از طریق بیماری اعصاب و روان، معافیت کارت قرمز گفته می‌شود. البته رنگ این کارت با دیگر کارت‌ها فرقی ندارد؛ اما لازم به ذکر است که در صورت تایید شرایط بحرانی اعصاب و روان و معافیت، محدودیت‌های زیادی برای فرد مثل عدم امکان استخدام‌های دولتی یا عدم امکان دریافت گواهی نامه رانندگی به وجود می‌آید. همچنین زمان بر بودن و طولانی بودن پروسه تشخیص اختلالات روانی، برای افراد سالمی که قصد معافیت از این طریق را دارند، تا حدودی طاقت فرساست.

 

 

 

لیست اختلالات روانی برای معافیت اعصاب و روان

بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، ۱۵ بندو چند تبصره درباره شرایط و اختلالاتی که می‌تواند معافیت دائم یا معافیت از رزم را در پی داشته باشد در ادامه آورده شده و طیف وسیعی از تمام اختلالات روانشناختی را شامل می‌شود.

بند ۱: سایکوز‌ها یا روانپریشی
الف.) اسکیزوافکتیو، اسکیزوفرنی، اختلالات هذیانی و دیگر سایکوزها: معافیت دائم

ب) اختلالات سایکوز گذرا: شش ماه معافیت موقت

بند ۲: اختلالات خلقی
الف) ابتلا به بیماری دو قطبی نوع یک در هر مرحله و فاز: معاف دائم

ب) اختلال افسردگی اساسی یا عمده (MDD): معاف دائم

ج) انواع اختلال خلقی افسردگی خفیف (دیس تایمی و سایکلوتایمی)، اختلال خلقی دو قطبی نوع دوّم (هایپومانیا) در صورتیکه با دارو تحت کنترل بوده و یا تهدید کننده خود و اطرافیان نباشد: معاف از خدمات رزمی

د) در صورتیکه حداقل شش ماه از حمله حاد (اولین حمله حاد مانیا) و افسردگی گذشته باشد و هیچگونه علامتی نداشته باشد: معاف از خدمات رزمی

بند ۳: انواع اختلالات شخصیتی
الف) ضداجتماعی، مرزی، اسکیزوئید، اسکیزوتایپال و پارانوئید: معاف دائم

ب) انواع دیگر اختلال شخصیت در صورتیکه ناتوان کننده نباشد: معاف از خدمات رزمی

بند ۴: اختلال وسواس (OCD)، اختلال پانیک، اختلال اضطراب، فوبیا یا PTSD یا سایر اختلالات اضطرابی
الف) نوع شدید مقاوم به درمان: معافیت دائم

ب) نوع خفیف: معاف از خدمات رزمی

بند ۵: انواع نقیصه‌های عقلانی و کندذهنی‌ها (عقب ماندگی ها)
الف) با ضریب هوشی یا IQ زیر ۷۰: معاف دائم

ب) با ضریب هوشی بین ۹۰- ۷۰: معاف از خدمات رزمی


چگونه معافیت اعصاب و روان (کارت قرمز) بگیریم؟ 

شروطی که سازمان نظام وظیفه برای معافیت اعصاب و روان وضع کرده به گونه ایست که بتواند افراد واجد شرایط حقیقی را از افرادی که قصد دور زدن قانون دارند تشخیص دهد. یکی از مهمترین پیش شرط های معافیت اعصاب و روان، تعدد بستری در بیمارستان های روانپزشکی، مصرف داروهای اعصاب و روان، اقدامات خودکشی و رفتارهای ضد اجتماعی و ناهنجار است. سه مرحله برای تشخیص اختلالات روانی وجود دارد که شامل؛

تایید توسط پزشک اولیه

تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی بیمارستان

تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی می باشد.

 

" عزیزان خواننده توجه داشته باشید که ما در مقالات خود آخرین اخبار سربازی به اطلاع شما عزیزان میرسانیم "

 


نظام وظیفه
http://www.nezamevazife.com/