معافیت پزشکی اعصاب و روان ماده 33
تاریخ : 1399/5/1       

مشمولان عزیز خدمت سربازی موضوع این بار این مقاله در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان ماده 33 می باشد که ما در این مقاله به صورت کلی توضیح داده ایم و امیدوار هستیم این مقاله هم مورد رضایت و توجه همه شما دوستان همراه قرار گیرد عناوین مهم امده در این مقاله :

 

 

 

,,,,,,,,,

 "سامانه مشاوره تلفنی صدای مشاور "

برای تماس از کل کشور کافیست با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره 9099071611

تماس از 8صبح تا 12شب

حتی ایام تعطیل

,,,,,,,,,

 

 

معافیت پزشکی اعصاب و روان ماده 33

معافیت پزشکی اعصاب و روان ماده 33طرحی است که سازمان وظیفه کشور برای مشمولانی که بهبیماریهای اعصاب مبتلا هستند؛ در نظر گرفته است. هر فرد مشمول برای اعزام به خدمت مقدس سربازی باید مراحلی را طی کند. یکی از این مراحل مربوط به بررسی سلامت جسم و روان مشمول است. اما اهمیت این موضوع در این است که تاب و تحمل دوره سربازی برای برخی افراد که از اختلالات جسمی و روانی رنج میبرند، کار سخت تری است. لذا سازمان وظیفه با شناسایی این افراد در مراحل سنجش و معاینات؛ معافیت هایی را برایشان در نظر گرفته است.

هفده دسته مختلف بیماری مطرح شده که یکی از آنها، مربوط به بیماری های اعصاب و روان است. طبق ماده 33 قوانین و مقررات معافیت پزشکی، اگر تایید شود که فردی به یکی از بیماری های اعصاب و روان مبتلا است به خدمت سربازی اعزام نمیشود و میتواند از معافیت استفاده کند.انواع مختلفی از بیماری های اعصاب و روان همچون؛ کژخویی ها، بیماری های روانی مربوط به دوره جنگ، اختلال در تکلم و… موضوع این ماده میباشد.

 

 
معافیت پزشکی بیماری های داخلی مغز اعصاب

لیست معافیت پزشکی بیماری های داخلی مغز اعصاب چهارمین بخش از لیست بیماری های مربوط به معافیت پزشکی است. این بخش شامل چندین بند میباشد که تعداد زیادی از بیماری های داخلی مغز و اعصاب و نوع معافیت در نظر گرفته شده برای آن بیماری خاص را در برگرفته است. برخی از این بیماری ها به قرار زیر است:

اختلال استحاله ای مربوط به سلول های عصبی( نورون ها) مانند بیماری فریدریش
اختلال در تعادلات مخچه ای
انسفالیتها و انسفالوپاتی هایی که عوارض جسمی و روانی داشته باشند.
مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری MS
انواع میوپاتی ها
پاراپلژی، همی پلژی، منوپلژی، همی پلژی و…
انواع صرع
انواع مختلف نوروفیبروماتوز که در عملکر و ساختار بدن فرد اختلال ایجاد کرده باشد.
سوابق مننژیت و سکل انواع مننژیت
نورالژیها
فلج اعصاب کرانیال یا جمجمه ای
سکته های مغزی و…

افراد مبتلا به این بیماری ها علاوه بر اینکه توسط شوراها و کمیسیون های پزشکی تخصصی مورد معاینه قرار میگیرند باید سوابق بیماری خود را نیز ارائه کنند تا از معافیت دائم، موقت و یا معافیت از رزم بهره مند شوند.

 

 

 

معافیت پزشکی بیماری های اعصاب و روان

لیست معافیت پزشکی بیماری های اعصاب و روان همه ی بیماری های اعصاب و روان را که مشمولان به سبب ابتلا به آنها از رفتن به خدمت معاف میشوند و یا حداقل معافیت موقت یا معافیت از رزم میگیرند را مطرح میکند. گاهی برخی از مشمولان به این بیماری ها مبتلا هستند اما اطلاع زیادی درباره نوع معافیت در نظر گرفته شده برای آن ندارند. لذا سازمان وظیفه در این لیست معافیت مربوط به هر نوع اختلال را نیز مطرح کرده است. لیست برخی از این بیماری ها در زیر آمده است:

پسیکوز ها؛ شامل اسکیزوفرنی، پسیکوز های آتیپیک و…
بیماری دوقطبی، اختلالات افسردگی که در زمره اختلالات خلقی قرار دارند.
اختلالات شخصیتی مانند اسکیزوئید ها، پارانوئید و…
اختلالاتی همچون وسواس، فوبیا، اضطراب؛ پانیک و…
عقب ماندگی های ذهنی
لکنت و اختلال در تکلم
انحرافات جنسی، همو سکسوالیتی و…
تیک های صوتی یا حرکتی
اختلال هویت جنسی

اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان و…

صف‌های شلوغ در شورای پزشکی تنها درمانگاه اعصاب و روان ناجا

برای پیگیری مشکلات معافین از خدمت که حالا در صف دیگری برای دریافت گواهینامه زمان می‌گذرانند به خیابان بهار می‌روم. دقیقاً ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح به مقابل بیمارستان می‌رسم، نیازی نیست از کسی سؤال بپرسم، صف و رفت‌وآمدهای پسرهای جوان خودش گویای وضعیت است. حیاط کوچک بیمارستان و سالن درمانگاه اعصاب و روان شلوغ و پرتردد است، همه با هم حرف می‌زنند و صدا به صدا نمی‌رسد. جوان‌ها برای هم از معافیت‌شان می‌گویند. یکی زخم کهنه دستش را نشان می‌دهد که حالا برایش قوز بالا قوز شده. آن یکی برای جوان دیگر تعریف می‌کند ۲ سال پیش با موتور تصادف کرده و این زخم همان تصادف است و حالا به خاطر همین زخم قدیمی به او گواهینامه نمی‌دهند مگر این که روانپزشکان این بیمارستان به او گواهینامه صحت سلامت روان بدهند.


 

" عزیزان خواننده توجه داشته باشید که ما در مقالات خود آخرین اخبار سربازی به اطلاع شما عزیزان میرسانیم "
نظام وظیفه
http://www.nezamevazife.com/