کفالت مادر طلاق
تاریخ : 1399/5/5       

تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم در صورت جدایی مادر از همسر می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.وی با اشاره به این که این نوع معافیت در هیئت رسیدگی به کفالت مطرح می شود، افزود: پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.مشمولان عزیز خدمت سربازی در این مقاله در خصوص کفالت مادر طلاق مطالبی نوشته ایم و امیدوار هستیم این مقاله هم مورد رضایت و توجه همه شما دوستان قرار گیرد ....

 

 

 

,,,,,,,,,

 "سامانه مشاوره تلفنی صدای مشاور "

برای تماس از کل کشور کافیست با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره 9099071611

تماس از 8صبح تا 12شب

حتی ایام تعطیل

,,,,,,,,,

 

 

 

جزئیات کفالت مادر طلاق

رئیس سازمان وظیفه عمومی ثبت واقعه طلاق در محضر و عدم غیبت را شرایط اصلی برای برخورداری از این معافیت دانست و افزود: از آنجا که برخی اقدام به طلاق صوری می کردند بنابراین براساس قانون جدید مصوب سال ۱۳۹۰، مقرر شد تا شرط اصلی برای معافیت دائم، گذشت ۳۰ ماه از زمان ثبت طلاق باشد این درحالی است که در گذشته از زمان ثبت، معافیت قابل اجرا بود.سردار صدرالسادات افزود: مادران فاقد همسر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی (فوت یا طلاق) اگر دارای چند فرزند ذکور باشند، یکی از فرزندان آنها می تواند از خدمت معاف شود به شرط آنکه برادر دیگرش از معافیت کفالت استفاده نکرده باشد.

به گفته وی اگر برادران دیگر از معافیت هایی مانند معافیت پزشکی و … استفاده کرده باشند، اشکالی نداشته و مشمول می تواند از معافیت کفالت استفاده کند. در این معافیت، غیبت شرط نیست.

 

 شرایط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد همسر

    متقاضی تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال سن باشد.
    متقاضی غیبت نداشته باشد
    پدر متقاضی در قید حیات نباشد

 

 

 

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می‌شوند و باید به خدمت سربازی بروند. رفتن به خدمت سربازی برای تمامی مشمولان اجباری بوده مگر آن که فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد که در این صورت از حدمت سربازی معاف می‌شود.اگر فردی وظیفه سرپرستی از اعضای خانواده را داشته باشد قنون معافیت از سربازی نیز شامل حال او می‌شود، اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و سرپرستی از مادر بر عهده فرزند پسر او می‌باشد بنابراین فردی که پدر و مادرش از هم جدا شده باشند می‌تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همام معافیت طلاق استفاده کند و و در نتیجه به خدمت سربازی نرود.

 

 

 

شرایط معافیت طلاق

یکی از اصلی ترین شرایط کفالت بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی طلاق پدر و مادر فرد مشمول باید مستند باشد و طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد، رسماً در محضر این طلاق ثبت شده باشد. دیگر شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح زیر می‌باشد.

    پسر بالای ۱۸ سال
    پدر و مادر از هم طلاق گرفته باشند
    مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر غیبت نداشته باشد
    مادر فرد مشمول بعد از طلاق ازدواج نکرده باشد
    حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد
شرایط دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه

1) در ابتدا باید مشمول به سن 18 سالگی رسیده باشد.

2) باید کاملا مشخص شود که طلاق به صورت صوری نبوده و طلاق زوج صحت دارد.

3) طلاق پدر مادر باید قبل از سن 16 سالگی  فرزند باشد. در غیر این صورت شرایط باید بررسی شود.

4) عکس مادر توسط کلانتری محل سکونت مورد تأیید باشد و همچنین تصویر شناسنامه پدر و اگر فوت کرده بود گواهی قوت و شناسنامه متوفی باید همراه داشته باشید.

5) فرد باید از لحاظ سلامت جسمی بررسی شود و در صورت نداشتن صلاحیت، کفالت مادر به او تعلق نمیگیرد. لذا برای گرفتن معافیت کفالت مادر سلامت جسمانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

6) یک نامه استشهاد برای تایید طلاق لازم است که توسط کلانتری محل در برگه استشهاد وضعیت سه نفر از اعضا را مشخص کند. برای نوشتن استشهاد میتوانید از مشاورین صدای مشاور کمک دریافت کنید.

 

 

 

 

 " عزیزان خواننده توجه داشته باشید که ما در مقالات خود آخرین اخبار سربازی به اطلاع شما عزیزان میرسانیم "


نظام وظیفه
http://www.nezamevazife.com/