اقدام برای معافیت پزشکی
تاریخ : 1399/5/11       

 یکی از مشکلاتی که برخی مشمولین سربازی با آن روبرو هستند، بیماری های جسمی و روانی می‌باشد. این افراد در صورت ورود به خدمت ممکن است با عود بیماری و یا وخیم تر شدن آن مواجه شده و مشکلاتی برای خود و دیگر سربازان ایجاد کنند. از این رو مشمولین واجد شرایط می توانند از معافیت پزشکی سربازی استفاده نمایند. برای آشنایی بیشتر با این معافیت و مراحل اخذ آن تا انتهای مطلب همراه ما باشید.مشمولان عزیز خدمت سربازی در این مقاله در خصوص اقدام برای معافیت پزشکی مطالبی نوشته ایم و امیدواریم این مقاله هم مورد رضایت و توجه همه شما دوستان قرار گیرد ....

 

 

 

,,,,,,,,,

 "سامانه مشاوره تلفنی صدای مشاور "

برای تماس از کل کشور کافیست با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره 9099071611

تماس از 8صبح تا 12شب

حتی ایام تعطیل

,,,,,,,,,

 

 

 

کدام مشمولان معافیت پزشکی می گیرند؟

تمامی مشمولین که به خدمت سربازی اعزام می شوند، باید از لحاظ جسمی و روحی در سلامتی کامل باشند. این امر در سال ۹۹ نیز صادق بوده و مشمولین قبل از اعزام، توسط سازمان نظام وظیفه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

بدین ترتیب مشمولین از لحاظ سلامتی به چهار گروه زیر تقسیم می شوند:

دسته اول افرادی هستند که از لحاظ جسمی و روانی کاملاً سالم بوده و شرایط لازم برای گذراندن دوران خدمت سربازی را دارند.
دسته دوم افرادی با مشکلاتی از قبیل نقص عضو و یا اختلالات روانی جزئی هستند که بنابر نوع و شدت بیماری از خدمات رزمی معاف می گردند.
دسته سوم، بیماری و مشکلات جسمی و روانی علاج پذیر است. در این حالت برای افراد، مدت زمان مشخصی به منظور درمان در نظر گرفته می شود و پس از بهبودی، فرد به خدمت سربازی اعزام خواهد شد.اقدام برای معافیت پزشکی
دسته چهارم شامل نقص عضو یا بیماری‌های جسمی و روانی شدید با درمان طولانی و یا حتی لاعلاج می‌باشد. افراد در این گروه با توجه به وخیم بودن شرایط بیماری از معافیت دائم برخوردار می شوند.

نکته قابل توجه در رابطه با اخذ معافیت پزشکی آن است که میزان تحصیلات در تعیین نوع معافیت شامل: معافیت دائم، موقت و معافیت از رزم مؤثر می‌باشد.

 معافیت پزشکی شامل چند نوع است؟

اقدام برای معافیت پزشکی:انواع معافیت خدمت سربازی از جمله معافیت پزشکی شامل سه نوع معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزمی است. در معافیت پزشکی بسته به شدت و نوع بیماری، نوع معافیت نیز مشخص خواهد شد.اقدام برای معافیت پزشکی:این مسئله با توجه به بیماری‌های ذکر شده در آیین‌نامه معافیت پزشکی نظام وظیفه و تشخیص پزشک و نهایتاً تأیید کمیسیون پزشکی تعیین می‌گردد. از جمله بیماری‌های شایع معاف کننده می‌توان به بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های استخوان، بیماری‌های قلبی-عروقی و ... اشاره کرد.

 

 

 

چه بیماری‌هایی شامل معافیت پزشکی می‌شود؟

اقدام برای معافیت پزشکی:برای اخذ معافیت پزشکی سربازی، نوع و شدت بیماری باید توسط پزشک نیروهای مسلح تأیید شود و مطابق با موارد مندرج در آیین‌نامه باشد.اقدام برای معافیت پزشکی:لیست بیماری‌های معاف کننده در آیین‌نامه معافیت پزشکی سربازی سال ۹۹ به شرح زیر است. البته لازم به ذکر است که هر کدام از گروه‌های ذکر شده خود شامل مجموعه‌ای از انواع مشکلات و بیماری‌های مرتبط با آن گروه می‌باشد.

بیماری‌های شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بیماری‌های استخوان
بیماری‌های عفونی
بیماری‌های ریه و قفسه صدری
بیماری‌های روماتولوژی و بافت همبند
جراحی مغز و اعصاب
بیماری‌های قلبی و عروقی
بیماری‌های اعصاب و روان
بیماری‌های گوش حلق و بینی
بیماری‌های مغز و اعصاب یا نورولوژی
بیماری‌های چشم و عوارض بینایی
بیماری‌های عمومی
بیماری‌های دستگاه تناسلی و ادراری
بیماری‌های فک، دهان و دندان
بیماری‌های خون و انکولوژی
بیماری‌های پوستی
بیماری‌های غدد داخلی و مترشحه

مراحل اخذ معافیت پزشکی سربازی در سال ۹۹

اقدام برای معافیت پزشکی:در تمام انواع بیماری‌های موجود در آیین‌نامه نظام وظیفه عمومی،روند دریافت معافیت پزشکی یکسان است. تنها تفاوت به نوع و شدت بیماری مرتبط است که منجر به اخذ معافیت دائم و موقت و یا معاف از رزم می‌شود.باید اشاره نمود که پس از گذراندن مراحل اولیه و ارسال مدارک، در نهایت بیماری مشمول توسط کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مورد بررسی قرار گرفته و معافیت وی تأیید یا رد خواهد شد.

و اما مراحل به شرح زیر است:

مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی
تکمیل فرم‌های مرتبط با اخذ معافیت پزشکی
تکمیل مدارک مورد نیاز
دریافت برگه معرفی‌نامه به بیمارستان پس از یک الی دو هفته
انجام معاینات اولیه پزشکی
ارسال نتایج از بیمارستان به سازمان نظام وظیفه عمومی
بررسی نتایج بیمارستان توسط سازمان نظام وظیفه
ارسال دعوت‌نامه شورای پزشکی برای مشمول
مراجعه به شورای پزشکی و انجام معاینات مجدد
تعیین معافیت پزشکی سربازی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

اقدام برای معافیت پزشکی:نکته مهم آن است که در صورت عدم تأیید معافیت پزشکی از سوی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه، امکان اعتراض به آن وجود دارد. 

سوالات متداول پیرامون معافیت پزشکی در حین تحصیل

معافیت پزشکی حین تحصیل چیست؟
با وجود معافیت تحصیلی اقدام برای معافیت پزشکی در حین تحصیل چه فایده ای دارد؟
آیا کسانی که از معافیت تحصیلی برخوردارند می توانند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کنند؟
آیا ممکن است همزمان با درس خواندن با این روش به معافیت دائم دست پیدا کرد؟
مدت زمان معافیت و مدارک مورد نیاز معافیت خدمت سربازی برای معافیت پزشکی در حین تحصیل به چه صورت خواهد بود؟

نکته: تنهای دانشجویانی میتوانند برای معافیت پزشکی حین تحصیل اقدام کنند که شرط مقطع تحصیلی نداشته باشند. (مدرک تحصیلی آن ها تاثیری در معافیت پزشکی نداشته باشد.) همچنین فارغ التحصیلانی که می توانند مشاغل مربوط به تخصص خود را با وجود بیماری یا نقص عضو بدون مشقت در جامعه انجام دهند، اقدام برای معافیت پزشکی:تنها معاف از رزم می‌شوند اما به خدمت اعزام خواهند شد و معاف از خدمت نخواهند بود.در نتیجه معافیت پزشکی در حین تحصیل برای افرادی است که شرایط و بیماری خاصی دارند. در چنین شرایطی دانشجو می بایست همزمان و به طور موازی در کنار تحصیل خود مراحل معافیت پزشکی در حین تحصیل را نیز بگذرانند.

نکته: بنابراین به طور کلی تمام دانشجویان مشمول این آیین نامه، برای استفاده از شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل در یکی از گروه های زیر قرار می‌گیرند:

 

 

 

لیست گروه های معافیت پزشکی در حین تحصیل

اگر بیماری خاصی دارید یا دچار نقص عضو هستید و کمیسیون پزشکی آن را تایید کرده باشد، می توانید برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کنید .
اگر به دلیل عدم رشد جسمانی و بیماری تا مدت موقتی قادر به انجام خدمت خود نباشید، می توانید به طور موقت از خدمت معاف شود.

 

 

 

 " عزیزان خواننده توجه داشته باشید که ما در مقالات خود آخرین اخبار سربازی به اطلاع شما عزیزان میرسانیم "

 


نظام وظیفه
http://www.nezamevazife.com/